Deel 3: Internet of Things met Arduino en ESP32 (100% online)

Officiële benaming: ICT Programmeren - Specifieke ontwikkelomgeving: complexe functionaliteiten ODB-Y00306-002

In deze cursus leer je IoT-devices ontwerpen en communiceren tussen IoT-devices en het IoT platform Node-Red. Je eindproject is een sturing en beveiliging van een zorgwoning en/of het optimaliseren van je energieverbruik.

Op het programma:

  • Hoe werkt het internet?
  • Wat is een client en een server?
  • Wat is een TCPIP socket?
  • Hoe host je een webserver op de ESP32?
  • Wat is het HTTP protocol?
  • Je leert de basis van HTML, CSS en Javascript om eigen webinterfaces te maken.
  • Je bekijkt Ajax om de webpagina’s efficiënter te updaten.
  • Je leert supersnelle webinterfaces met websockets ontwerpen.
  • Je connecteert verschillende IoT devices via MQTT en programmeert de functies tussen deze devices.
  • Hoe gebruik je Node-RED als IoT-platform?
  • Via een API haal je info op (zoals bv. weersvoorspellingen) of stuur je alarmberichten naar je telefoon.
  • Uitlezen van je Fluvius-meter, invertor en batterijen gekoppeld aan je zonnepanelen.

Deze cursus wordt volledig in afstandsonderwijs georganiseerd.
Dit betekent dat de leerstof in afstandsonderwijs via Teams (2/3) en een elektronisch leerplatform (1/3) wordt aangeboden, begeleid en geëvalueerd.

Voor vragen over deze cursus kan je mailen naar wim.verlinden@cvofocus.be

Om te starten moet je geslaagd zijn voor de voorafgaande cursussen. Je mag je voorkennis ook bewijzen met andere attesten of diploma’s, of een vrijstellingsproef afleggen.

We raden aan om de modules te volgen in de volgorde van onze modeltrajecten. Zo kan je je kennis stapsgewijs opbouwen en je slaagkansen versterken.
 

€ 141

De prijs is samengesteld uit:

  • Het wettelijk inschrijvingsgeld: € 135
    (Onder voorbehoud van een decretale wijziging. Decretale wijzigingen primeren op het centrumreglement.)
  • Opleidingsbenodigdheden: € 6 (Inclusief kopieën, grondstoffen, software, platformen, diensten, ... en alle (digitaal) materiaal dat je in de lessen gebruikt of verbruikt). In de rubriek "Extra studiekosten" vind je een opsomming van andere benodigdheden die hierin niet zitten vervat maar die je wel nodig zal hebben.

Aantal lestijden: 60 (inclusief evaluatie en deliberatie)

Heb ik recht op een korting of een ander voordeel?

  • Je kan het materiaal gebruiken van deel 1 en 2.
  • Extra aan te kopen: een tweede ESP32 module en RS485-chip (richtprijs circa € 15).
  • Het digitaal lesmateriaal staat op Teams (e-learning omgeving) en kan je gratis downloaden.

Alle lessen zijn in het Nederlands. Het is belangrijk dat je genoeg Nederlands kent, voor jouw veiligheid en die van anderen. Zo heb je ook meer kans om te slagen.

Als je een traject naar een diploma secundair onderwijs volgt, zal je trajectbegeleider dit met jou bespreken in het intakegesprek.

Lesuren & locaties

Opgelet

Deze cursus behoort tot ons cursusaanbod maar op dit moment kan je hiervoor nog niet (of niet meer) inschrijven.  
Tegen midden december 2026 verschijnt het nieuwe cursusaanbod voor januari 2027 op onze website. Vanaf dan kan je ook inschrijven, online via onze website of aan één van onze balies te Lokeren, Sint-Niklaas, Dendermonde of Temse. 

Kan je een bepaalde cursus niet terugvinden? Neem dan gerust contact met ons op via de knop ‘Ik heb een vraag’. We helpen je graag verder!